Z wielką nadzieją na Waszą obecność rozpoczęliśmy katechezy, pierwszym spotkaniem w tym roku XII edycji z cyklu Kazania na Górze: "DZIEŁA MIŁOSIERDZIA względem ciała i duszy" był  temat: Grzesznych UPOMINAĆ", który przedstawił ks. Krzysztof WITWICKI, prezes Fundacji "Dobre Media Nowej Ewangelizacji.
Chciałbym, abyśmy na początek zobaczyli tło tego uczynku miłosierdzia względem duszy: grzesznych upominać, abyśmy znaleźli takie miejsce w myśli, żebyśmy wiedzieli w jakich ramach się obracamy i gdzie nasze myśli mogą uciekać w czasie tej konferencji (...)

Najpierw proponuję, abyśmy zmierzyli się z taką myślą P. Anny Zalewskiej, która jest psychologiem biznesu, posłuchajmy: Jeśli jest miło, to jest niezdrowo. Dotyczy to relacji manager/pracownik, ale też relacji w rodzinie. Dlatego też prawdziwa troska o kogoś, odpowiedzialność oznacza też, że czasami go wkurzasz, jeśli w ogóle tego nie ma a jest miło, to znaczy, że prawdopodobnie nie podejmujesz rozmów, kiedy masz obawę przed tym, że będzie nieprzyjemnie. Choć chcesz uniknąć problemów, to tak naprawdę te problemy potęgujesz i niszczysz relacje.(...)

Upomnienie musi mieć charakter obiektywny. Jak do tego dochodzimy? Dochodzimy przede wszystkim przez spotkanie z Bogiem, przez modlitwę czyli to nie może być coś takiego: idę z upomnieniem do kogoś, bo jest takie moje "widzi mi się". Upomnienie jest związane bezpośrednio z tym, co mówi P. Bóg. Jeżeli ktoś przekracza prawo Boże, to wtedy tego człowieka upominam; jeżeli grzeszy a nie wtedy kiedy wydaje mi się, że ten człowiek powinien postąpić w taki sposób, jak ja sądzę czyli mamy do czynienia z grzechem, który jest rzeczywistością obiektywną (...) Zwrócenie komuś uwagi odbierane jest  jako zamach na jego autonomię. Upomnienie jest tolerowane, gdy ktoś wprost szkodzi innym, ale jeśli uznamy że szkodzi tylko samemu sobie, to reakcja bywa: wzruszeniem ramion, jest dorosły - wie, co robi, to jego sprawa. Nie dajmy sobie wmówić, że przestrzeganie kogoś, gdy schodzi na złą drogę jest przestrzeganiem jego prawa do wyboru... Wolność wcale nie jest absolutna. Upomnienie nie narusza niczyjej wolności, przeciwnie jest apelem do sumienia; wezwaniem wolności, aby służyła dobru a nie złu. Kolejnym problem jest odejście od klasycznej definicji prawdy, coraz częściej bowiem prawdę rozumiemy w sposób subiektywny, także każdy ma swoją własną, co jest oczywiście nieprawdą...

Impuls dla życia :) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY :)

link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=2NcbVxTFSw4

W spotkaniu uczestniczyło 55 osób, w dalszej części spotkania w domu, tworząc wspaniałą atmosferę 45 osób, internetowo 1 520. Dziękujemy szczególnie tym, którzy byli po raz pierwszy oraz naszym wiernym uczestnikom. Cukierni PIELESIAK, dziękujemy za wspaniałe ciasto!

Następną katechezę: "Nieumiejętnych POUCZAĆ", dnia 26 maja 2024 r., godz. 15:00 poprowadzi - o. dr Piotr Włodyga OSB, - biblista, trener komunikacji, benedyktyn ze Starego Krakowa w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Katechezę poprzedzi Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo majowe.
KATECHEZA w Sanktuarium oraz ok. godz. 15:30 bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych, za pośrednictwem transmisji z sanktuarium na kanale YouTube oraz Facebooku Fundacja Przymierze i YouTube telewizji internetowej Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Po katechezie dalsza część spotkania pod Gościńcem. Wspólnotowe spotkania przy kawie z ciastem  tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy :)

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne, doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

KAZANIA NA GÓRZE w OSTATNIĄ NIEDZIELĘ KAŻDEGO MIESIĄCA: KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK 2024. ORGANIZATOREM spotkań jest Fundacja Przymierze. ZAPRASZAMY!

#Spotkania2024 #KazanianaGórze2024 #2024KATECHEZAFundacja Przymierze #FundacjaPrzymierze2024 #sanktuariumkoszalin2024

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz