Katecheza, którą wygłosił ks. dr Piotr Skiba, ojciec duchowny i wykładowca WSD w Koszalinie, ukazywała może mało znane ale cenne na mapie Europy Sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux w Belgii. Jedno z głównych miejsc kultu maryjnego w Belgii. To tutaj Matka Boska ukazywała się jedenastoletniej Mariette Beco aż osiem razy. Zawsze przedstawiała się jako Matka Ubogich i prosiła o wybudowanie, w miejscu objawień, kapliczki. W 1949 roku Watykan uznał objawienia w Banneux. Papież Jan Paweł II zakończył tutaj swoją pielgrzymkę po krajach Beneluksu. Na terenie sanktuarium przewodniczył mszy świętej, koncelebrowanej przez 500 kapłanów, na której zgromadziło się około 100 tysięcy wiernych. Przez cały rok do Banneux pielgrzymują setki tysięcy ludzi. Część z nich przybywa tu, aby zwierzyć się Matce Boskiej ze swojego cierpienia, bólu i pragnień. W kilku miejscach na terenie sanktuarium znajdują się tablice, na których wierni, w wielu językach, wyrażają Matce Boskiej wdzięczność i podziękowania za uzdrowienia. Na terenie sanktuarium, które otoczone jest przez park krajobrazowy powstały: Kaplica Posłannictwa, kościół Dziewicy Ubogich, kaplica Świętego Michała Archanioła, kaplica Matki Teresy z Kalkuty, Droga Krzyżowa, dzwonnica Konrada Adenauera oraz wiele dziękczynnych kapliczek.
Nowy cykl katechez, chcemy wędrować pielgrzymować z Maryją - może to nas zachęcić wprost do pielgrzymowania fizycznego lub duchowego po różnych sanktuariach. Na liście najbardziej znane sanktuaria, oprócz właśnie może tego dzisiejszego... Będziemy spotykać się w ostatnią niedzielę miesiąca, aby poznawać kolejne sanktuaria i przybliżać sobie maryjne orędzia o czym Maryja mówiła objawiając się; jaki jest zamysł tych objawień; po co Maryja się objawia i co nam pozostawia i co to też dla nas dziś znaczy. Warto rozpocząć od tego: czym są te sanktuaria, w jednym z nich się znajdujemy, a są to miejsca szczególne, które Bóg sobie wybrał, tak można by to określić. Miejsca wyjątkowe, w których Bóg działa, swoje łaski rozlewa; miejsca te w jakiś sposób naturalny, stawały się też i stają miejscem pielgrzymek...
Dziś więc Sanktuarium w Banneux i objawienia Maryjne, które miały miejsce od 15 stycznia do 2 marca 1933 roku, to był wówczas rok jubileuszowy Rok Odkupiciela. Matka Boża przedstawia się i objawia się, to jest tytuł który związany jest z tym sanktuarium, jako Matka i Dziewica Ubogich i objawia się tam osiem razy Marietcie Beco... Co jest ciekawe dla tych objawień, pierwsza taka ciekawostka to, to że brane są one w całości z innymi objawieniami, które były wcześniej, ponieważ od 29 listopada 1932 roku Maryja objawiała się w Bree (miejscowość ok 90 km od Banneux) dzieciom był to jeden chłopiec i pięć dziewczynek (9-15 lat), które widziały Maryję 33 razy. Zaraz jak dostały te orędzia a właściwie po ich zakończeniu, Maryja 15 stycznia ukazuje się w Banneux. Marietta urodziła się 25 marca 1921 roku, w momencie objawień miała 12 lat, była najstarszą z siedmiorga dzieci w rodzinie średniozamożnej. Rodzina żyła w skromnych warunkach w domu na skraju lasu tej miejscowości, wówczas wioski Banneux. Warto zauważyć, odnośnie tej miejscowości, że jeszcze podczas pierwszej wojny światowej mieszkańcy tej miejscowości zawierzyli się Maryi, poświęcając każdą rodzinę i każde domostwo, opiece Maryi. Wioska została ocalona...
Impuls dla życia :) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY :)
- https://www.youtube.com/watch?v=Kf8XtYwLoM8 (czas od 37:45)
Dziękujemy za wiele inspiracji i wprowadzenie do całego cyklu katechez. Ks. Piotr Skiba w niesamowicie ciekawy sposób przedstawił nam cały kontekst historyczny, kulturowy miejsca i samych objawień w Banneux. To miejsce nadal jest miejscem modlitwy i pielgrzymowania, korzystania ze źródła łask, do którego Maryja zaprowadziła dziewczynkę: zanurz ręce w wodzie, to źródło jest zarezerwowane dla mnie. Powyżej link do całej katechezy, gdzie ks. Piotr omawia poszczególne z ośmiu objawień Maryi w Banneux.
W spotkaniu uczestniczyło 62 osoby, w dalszej części spotkania w domu i siedzibie Fundacji Przymierze tworząc wspaniałą atmosferę było nas 42 osoby, internetowo 133 osoby. Dziękujemy szczególnie tym, którzy byli po raz pierwszy oraz naszym wiernym uczestnikom. Cukierni PIELESIAK, dziękujemy za wspaniałe ciasto!
W MAJU katechezę: "Pielgrzymujemy z Maryją - GUADALUPE", dnia 31 maja 2025 r., godz. 15:00 poprowadzi - ks. Wojciech SZULCZEWSKI - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie. Katechezę poprzedzi Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo majowe.
KATECHEZA w Sanktuarium oraz ok. godz. 15:30 bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych, za pośrednictwem transmisji z sanktuarium na kanale YouTube oraz Facebooku Fundacja Przymierze i YouTube telewizji internetowej Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Po katechezie dalsza część spotkania pod Gościńcem. Wspólnotowe spotkania przy kawie z ciastem tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy:)
- https://www.youtube.com/watch?v=mU8Plm7sohI
- https://www.facebook.com/fundacjaprzymierze
- relacja po wydarzeniu na: www.fundacja-przymierze.pl
KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne, doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.
KAZANIA NA GÓRZE w OSTATNIĄ NIEDZIELĘ KAŻDEGO MIESIĄCA: KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK 2026. ORGANIZATOREM spotkań jest Fundacja Przymierze. CZEKAMY!
Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz
Pragniemy poinformować, że organizatorem wydarzenia Kazania na Górze jest Fundacja Przymierze, która wykonała zdjęcia, a następnie jako fotorelację zamieściła na własnej stronie internetowej: www.fundacja-przymierze.pl oraz na Facebooku fundacji. Fotorelacja stanowi dokumentację wydarzenia i jest archiwizowana. Jeżeli Państwa wizerunek jest rozpoznawalny i jeżeli Państwo nie wyrażają zgody na jego umieszczenie, prosimy o kontakt z organizatorem wydarzenia Fundacją Przymierze, pod adresem e-mail: